}
چهار شنبه ، 1 اســفنـد ، 97
|
عضویت
Alumni Association of
The Faculty of Engineering
University of Tehran

ورودی‌های ۶۳ عمران به کرمان سفر کردند

پایگاه اطلاع رسانی کانون فنی:
چهارمین سفر ورودی‌های ۶۳ عمران دانشکده فنی به بازدید از شهر کهن کرمان مرکز بزرگ‌ترین استان کشور، به سرپرستی جلال روح‌الامینی و با همراهی ۱۵ نفر از همدوره‌ای‌ها اختصاص داشت. این سفر از اول تا پنجم آبان ۹۶ برگزار شد.
در اولین روز پس از صرف نهار در رستوران زیبای سِرکباب، بازدید از اماکن باستانی شهر نظیر یخدان مویدی، بازار قلعه، کاروانسراهای هندوها و کوزه‌گران و مسجد ۹۰۰ساله مَلک انجام شد وسپس صرف فالوده معروف کرمانی، نشاط خاصی به همراهان بخشید. بازدیدهای صبح سه‌شنبه دومین روز سفر از میدان ارگ و راسته بازار آغاز شد. راسته بازار کرمان با طول بیش از یک کیلومتر، طولانی‌ترین راسته بازار ایران شناخته می‌شود. طی پیمایش راسته بازار، پس از چهار سوق، حمام زیبای گنج‌علی ‌خان مورد بازدید قرار گرفت و پس از میدان، آب‌انبار و کاروانسرای گنج‌علی خان از دوران صفوی، نوبت به کاروانسرا، قیصریه و مدرسه زیبای ابراهیم خان از دوره قاجار رسید که توسط گروه بازدید شد .
صرف فالوده گوارای کرمانی در چایخانه سنتی وکیل و حضور در محیط دلنشین آن توان تازه‌ایی به گروه داد تا در ادامه از مسجد زیبای جامع کرمان با قدمت ۷۰۰ سال، میدان مشتاقیه و آرامگاه مشتاق علیشاه در انتهای بازار دیدن کنند.
نهار در خانه بوم گردی کیخسرو در محله قدیمی زریسف و با صرف غذاهای بومی بزقرمه و قاتوق گوشت سپری شد .
سپس آتشکده زرتشتیان و آتش هزارساله آن شد و بعد از آن گروه همسفران از یخدان زریسف، گنبد جبلیه و طاق علی در کوه صاحب‌الزمان دیدار کردند. در پایان روز باغ و عمارت چشم‌نواز و زیبای فتح‌آباد مدتی مدید پذیرای همراهان بود .
صبح چهارشنبه سومین روز سفر با حرکت جمعی به سمت شهرستان راین در شرق کرمان شروع شد و پس از گذر از کنار دانشگاه باهنر که توسط مرحوم دکتر افضلی‌پور و همسرش بنیان‌گذاری شده از طریق بلوار هفت باغ به سمت راین حرکت ادامه یافت و در بین راه کوهستان جوپار با قله معروف سه شاخ خودنمایی می‌کرد .
میدان کوهنورد، قلعه و ارگ کهن راین ابتدا مورد بازدید قرار گرفت و صنایع دستی راین مثل چاقوسازی در غرفه‌های ارگ جلب توجه می‌کرد.
مقصد بعدی آبشار دایمی و زیبای راین بود که در محیطی پر درخت و مصفا و در ابتدای مسیر اصلی صعود به قله هزار کرمان به عنوان چهارمین قله بلند کشور قرار دارد.
طبق درخواست قبلی همراهان برای صرف نهار آبگوشت بومی و معروف "امام حسینی" یا آبگوشت "مُتَنجَنه" در خانه بومی باباحصار شهرستان ماهان تدارک دیده شده بود که صرف این غذای خوشمزه و حضور در محیط صمیمی این خانه خاطرات شیرینی برای همراهان به ارمغان آورد .
برای عصر همراهان در باغ زیبا و کم نظیر شاهزاده ماهان از آثار دوره قاجارحاظر شدند و دیدار این باغ دل‌انگیز تا ساعاتی پس از غروب ادامه یافت.
سپس همراهان در مقبره شاه نعمت‌ا... ولی ماهان حاظر شدند و در خاتمه با حرکت به سمت جوپار، قنات گوهرریز جوپار بازدید شد.
صبح پنجشنبه با حرکت به سمت شهرستان سیرچ زادگاه هوشنگ مرادی کرمانی آغاز و با بازدید از درخت سرو کهنسال سیرچ ادامه یافت .
قبل از ظهر به شهداد در حاشیه کویر وارد شده و ابتدا آسیاب و سپس آب انبار قدیمی شهداد بازدید شد .
نهار با صرف غذای بومی بزقرمه در خانه بوم گردی کاشکیلو سپری شد و پس از استراحتی کوتاه گروه به سمت کویر لوت و کلوت‌ها حرکت کرد.
در نیمه راه از "گلدان‌های کویر" یا "نِبکا " که از پدیده‌های کویر هستند، دیدارشد و بعد کلوت‌های زیبای کویرلوت در هنگام غروب آفتاب و سپس ستارگان آسمان کویر توجه همگان را به خود جلب کرد.
در خاتمه بازدید قنات شفیع‌آباد و هیجان پیمایش نقب پر آب آن خستگی راه را مرتفع کرد.
جمعه پنجمین و آخرین روز سفر با حرکت به سمت شهرستان کوهپایه در شمال کرمان آغاز شد و بازدید از کوهستان صخره‌ایی و پیمایش تنگه هیجان‌انگیز و مسیر آبشارهای چندگانه سیمک کوهپایه حسن ختام برنامه‌های این سفر خاطرانگیز بود.
برنامه این سفر بعدازظهر جمعه پنجم آبان ۹۶ با بازگشت از طریق فرودگاه کرمان خاتمه یافت.
برنامه سفر بعدی گروه در اردیبهشت ۹۷ به شهر نیشابور و به مناسبت سی‌امین سالگرد دوران آموزش سربازی اختصاص یافته است .
این گروه پیش از این به شهرهای اردبیل، جزیره کیش و شیراز سفر کرده بودند.

تعداد بييندگان:  600
Print Bookmark and Share

Return to previous page
bottomPane