}
چهار شنبه ، 1 اســفنـد ، 97
|
عضویت
Alumni Association of
The Faculty of Engineering
University of Tehran

انار و موسیقی و شاهنامه و حافظ در جشن یلدای کانون

پایگاه اطاع رسانی کانون فنی:
دورهمی بزرگ یلدایی کانون فنی، چهارشنبه 29 آذر در تالار ایوان شمس تهران برگزار شد. در این گردهمایی که بیش از 400 نفر از اعضا و خانواده‌هایشان شرکت داشتند، برنامه‌های فرهنگی متنوعی به اجرا درآمد.
این گردهمایی با همت و تلاش کمیته شعر و ادب کانون شکل گرفته بود و فرصتی را فراهم آورد تا شرکت‌کنندگان در جمعی صمیمانه یلدا را یک شب جلوتر جشن بگیرند.
این جشن با خوشامدگویی مهندس روزبه صالح‌آبادی دبیر کانون آغاز شد. وی در سخنانش به سنت چند سال اخیر کانون مبنی بر برگزاری جشن یلدا اشاره کرد.
در ادامه دکتر امیربانو کریمی، استاد دانشگاه تهران و چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی در سال 84، در سخنانی کوتاه شرحی از پیدایش جشن یلدا و آیین کهن ایران زمین در سالیان پیشین ارایه داد. به گفته وی آیین یلدا از زمان مهرپرستی ایرانیان گرامی داشته می‌شده است و پس از گرویدن این مردم به یکتاپرستی ادامه یافته است.
همچنین همزمانی میلاد مسیح (ع) با یلدا در برخی از فرقه‌ها، نیز حاصل گسترش آیین مهر تا اروپا بوده داست.
پخش مستندی از زندگی و آثار مهندس جواد عقیلی (راه و ساختمان 40)، استاد نقاشی قهوه‌خانه‌ای و مجموعه‌دار هنری، بخش دیگری از این جشن بود.
در ادامه حاضران به نقالی بهاره جهان‌دوست، نویسنده، کارگردان، نقال و مجری صدا و سیما گوش سپردند و با بخشی از ماجرای عاشقانه بیژن و منیژه از زبان فردوسی آشنا شدند.
آیین تقدیر از دکتر امیربانو کریمی و مهندس جواد عقیلی توسط بزرگان کانون شامل مهندس عطاردیان، نایب‌رییس شورای عالی کانون، دکتر کمره‌ای، نایب‌رییس شورای عالی کانون و رییس سابق دانشکده فنی، دکتر سلطانی رییس دانشکده فنی، دکتر  فرزانه، رییس هیات مدیره کانون و مهندس صالح‌آبادی دبیر کانون، بخش بعدی برنامه بود.
در پایان گروه بزرگ موسیقی سنتی به سرپرستی استاد مجید درخشانی، قطعات زیبایی را اجرا کردند.
این جشن با پذیرایی شام و انار و همچنين اهدا فال حافظ به حضار كه جز جدانشدنی شب یلدا است پایان یافت.
گزارش مشروح این جشن را می‌توانید در شماره آتی خبرنامه کانون مطالعه کنید.

تعداد بييندگان:  769
Print Bookmark and Share

Return to previous page
bottomPane