}
شنبه ، 4 اســفنـد ، 97
|
عضویت
Alumni Association of
The Faculty of Engineering
University of Tehran

کتاب "تصمیم‌گیری در پوزیسیون‌های بحرانی" منتشر شد

پایگاه اطلاع رسانی کانون فنی:

کتاب "تصمیم‌گیری در پوزیسیون‌های بحرانی" The Method in Chess اثر معروف مربی سرشناس جهان «یوسیف دورفمان» و به ترجمه مهندس محمد خیرخواه ثابت‌قدم (متالورژی 68) منتشر شد. این کتاب توسط Ken Neat از زبان روسی به انگلیسی ترجمه شده است.

این کتاب که توسط انتشارات شباهنگ در فروردین 97 منتشر شده است کتاب دو قسمت کلی دارد:

در بخش اول تئوری و ایده‌پردازی شده و نکاتی که باید به آنها توجه کرد معرفی و شیوه تصمیم‌گیری بر مبنای آنان ارایه شده است.

در بخش دوم از شیوه پیشنهادی در عمل و در بازی‌های واقعی استفاده شده و عملکرد آنان مورد آزمایش قرار گرفته و به نوعی "تست عملکرد" شده و راهنمایی برای شیوه به کارگیری آنان نیز خواهد بود.

البته آقای دورفمان از ایده‌های معرفی شده در این کتاب در کتاب دوم خویش با نام "تصمیم‌گیری در لحظات بحرانی" نیز استفاده کرده و مثال‌های متعدد دیگری را با همین شیوه در آنان به کار گرفته است. (این کتاب نیز در حال ترجمه بوده و به زودی آماده خواهد شد.)

 مهندس خیرخواه در توضیح محتوای این کتاب می‌نویسد: «در این روزها که مصادف با مسابقات سطح بالای سوپر استادان بزرگ مسترز شارجه هستیم، پیروزی‌های خیره کننده‌ "پرهام مقصودلو" خبر اول بیشتر خبرگزاری‌های بین‌المللی است.

اینکه پرهام در سن 17 سالگی چگونه توانسته قابلیت‌های خویش را به عمل رسانده و موفقیت‌های خیره‌کننده در برابر سوپراستادان بزرگ دنیا داشته باشد، احتمالا سوال ذهنی بسیاری از شطرنج‌بازان نوجوان کشور خواهد بود.

شاید یکی از دلایل عمده این موفقیت تمرین مستمر و هدفمند پرهام باشد که با انگیزه فوق‌العاده‌ای که برای رسیدن به مدارج بالاتر و موفقیت‌های بیشتر در این راه دارد، انجام می‌گیرد.

اما همه ما خوب می‌دانیم که تمرین بدون دقت به ریزه‌کاری‌ها و مهارت‌های تکنیکی و تاکتیکی در شطرنج به جایی نخواهد رسید و هستند دوستان شطرنج‌بازی که به‌رغم داشتن استعداد بسیار خوب شطرنجی حتی بیش از 30 سال تمرین و بازی مداوم، موفقیت قابل توجه‌ای کسب نکرده‌اند!

از سوی دیگر در طول تاریخ بسیاری تلاش کرده‌اند تا رمز و راز این بازی فکری را کشف کرده و نسخه عمومی برای آن بیابند و به‌رغم اینکه اغلب آنان خیلی در این راه موفق نبودند اما باعث رشد و شناخت جنبه‌های مختلف این بازی زیبا شده‌اند. اشاره به نام مورفی، اشتاینیتز، نیمزوویچ، رومانوفسکی، باتوینیک و بسیاری دیگر از قهرمانان و تئورییسن‌های معروف دنیای شطرنج یادآور این کوشش شگرف است.

استاد بزرگ روس (ذاتا اهل اکراین است) یوسیف دورفمان، که خود بازیکنی بسیار نیرومند بوده و در بسیاری از مسابقات قهرمانی شطرنج شوروی شرکت داشته و با بزرگان متعددی بازی کرده است، یکی از مربیان دقیق و با تجربه شطرنج است. او در جریان مربیگری خویش به نکاتی توجه کرده که قبلا از زاویه دیگری به آنان توجه شده و توانسته ایده‌ها و نگاه نوین خویش را به صورت سازمان یافته و به شکل یک شیوه‌نامه کلی درآورده تا شاگردانش بتوانند از آنان استفاده مفید و کاربردی کرده و به نوعی تجارب خویش را به نحو مطلوب به آنان منتقل سازد.

در اینجا خیلی وارد جزییات ایده‌پردازی وی نخواهم شد، اما به محصولات مفید این شیوه‌نامه اشاره خواهم کرد:

1-  ارزیابی صحیح پوزیسیون و تعیین پارامترهای استاتیک و دینامیک در آن

2- انتخاب نوع حرکت آتی و تعیین لیست حرکات کاندیدا

3-  انتخاب حرکت کاندیدا و ارایه دلایل مستدل برای آن

4-  تصمیم‌گیری درباره موضوعات متداول و پاسخ به سوالات مهمی به شکل زیر:

-امنیت شاه چه معنایی دارد؟ چه پناه‌گاهی برای شاه «ایمن» است؟ و اصولا نقش ایمنی شاه در تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب حرکت آتی چگونه است؟

-کی باید فیل را با اسب تعویض کرد و برای این منظور چه شرایطی باید ایجاد شده باشد؟

-کی باید ساختار پیاده را تغییر داد و شرایط آن چیست؟

-شرایط تعویض دو وزیر چیست؟ چه زمانی باید وزراء را تعویض کرد؟ معیارهای تصمیم‌گیری در این مورد چیست؟

-نقش همکاری دو سوار مثلا فیل و وزیر و اسب و وزیر در بازی چگونه است؟ در چه شرایطی باید در انتخاب میان آنان دقت شود؟

-مقایسه نقش و انتخاب همکاری رخ و اسب و رخ و فیل در بازی و تصمیم‌گیری برای آن؟

-شیوه استفاده از "پایگاه" و تصمیم‌گیری درباره سواری که باید در پایگاه نشاند.

در حقیقت موضوعات اشاره شده به نظر دقیقا همان نکاتی هستند که در هر بازی شطرنج‌باز مستقیما درباره آنان باید تصمیم‌گیری کند و شاید مهم‌ترین زیبایی شطرنج در انتخاب بهترین تصمیمات در هر گام است. نتیجه این تصمیم‌گیری‌های صحیح است که در نهایت منجر به پیروزی در بازی خواهد شد.

برای همه شطرنج دوستان کشور آرزوی توفیق روز افزون دارم.

این کتاب در مراسم تجلیل از مدرسین مرکز آموزش علمی کاربردی فدراسیون شطرنج دانشجویان مقام‌آور، رونمایی می‌شود. این مراسم چهارشنبه 5 اردیبهشت ساعت 12 تا 14 در فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران با حضور مهندس هاشمی‌طبا، رییس مرکز، مهندس پهلوان‌زاده، رییس فدراسیون شطرنج و جمعی از استادان، مربیان و مدیران کمیته‌های مختلف فدارسیون برگزار می‌شود. حضور در این مراسم برای همه آزاد است.

 

تعداد بييندگان:  496
Print Bookmark and Share

Return to previous page
bottomPane