}
شنبه ، 4 اســفنـد ، 97
|
عضویت
Alumni Association of
The Faculty of Engineering
University of Tehran

مراسم نکوداشت مهندس سید عباس موسوی رهپیما خیر برجسته دانشکده فنی برگزار شد

پایگاه اطلاع رسانی کانون فنی، دانشگاه تهران:

مراسم نکوداشت مهندس سیدعباس موسوی رهپیما (شیمی 41)، کارآفرین، موسس دانشکده فنی فومن و خیر دانشگاه تهران، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، با حضور مهندس بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت؛ دکتر محمدرضا عارف، نماینده مجلس؛ دکتر نیلی‌احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران؛ رییس دانشکده فنی، رییس شورای عالی، هیات مدیره و دبیر کانون، رییس هیات مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران، مدیرعامل  بنیاد حامیان فنی و شخصیت‌های برجسته کشوری و دانشگاهی، مدیران صنعت و دیگر مسئولان دانشگاه تهران در تالار شهید چمران دانشگاه تهران برگزار شد.

مراسم با خیر مقدم دکتر سلطانی، رییس پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران آغاز شد.

در ادامه دکتر ستوده، دبیر کمیته نکوداشت گزارشی از روند مراسم ارایه داد.

دکتر محمود نیلی‌احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران نیز با اظهار خشنودی از برگزاری این مراسم گفت: «اینکه دانشگاه مراسم نکوداشتی برای یکی از فارغ‌التحصیلان خود برگزار می‌کند، پیامی دارد و آن این است که تا چه اندازه به اهمیت و ارزش فارغ‌التحصیلان خود واقف است و آنها را سرمایه‌های کشور می‌داند. همه دانشگاهیان به واقع اذعان دارند که مهندس موسوی رهپیما، یک واقف، کارآفرین و کسی است که دانش و علم خود را به کسب و کار و ثروت تبدیل کرد.»

رییس دانشگاه تهران با اشاره به شرایط سخت تولید، تاکید کرد: «در کشور ما همواره مشکلات زیادی بوده که مانع تداوم کسب و کار بوده است. مشکلات موجود اجازه نمی‌دهد کسب و کارها ادامه‌دار و مستمر باشند و شاید به این دلیل است که ما بر خلاف کشورهای دیگر نمی‌توانیم بر سر در شرکت‌ها و کارخانجات سابقه آنها را درج کنیم. در حالی که مشخصه کارخانجات و دانشگاه‌ها در دنیا سابقه طولانی آنهاست، در صورتی که در ایران چنین نیست، لذا اگر در چنین شرایطی کسی بتواند در بازاری ملی و بین‌المللی فعالیت اقتصادی انجام دهد، قطعا کار بزرگی کرده است.»

دکتر نیلی احمدآبادی با تاکید بر اینکه امروز جامعه به شدت نیازمند امید است و بر خلاف گذشته باید لیستی از موفقیت‌ها و الگوها فراهم کرد، افزود: «ما در دانشگاه به عنوان نهادی که جوان‌ترین بدنه جامعه در آن وجود دارد نیازمند الگو هستیم. پس برگزاری چنین نکوداشتی برای خوشایند فرد خاصی نیست، بلکه برای این است نشان دهیم که می‌توان کار کرد.»

در ادامه سخنرانان هر کدام به بخشی از ویژگی‌های اخلاقی مهندس رهپیما اشاره کردند.

پخش فیلمی از زندگی وی یکی دیگر از بخش‌های مراسم بود. دکتر الهی قمشه‌ای نیز از دیگر سخنرانان مراسم نکداشت بود که دقایقی به سخنرانی پرداخت. وی گفت: «به شوق بزرگداشت زیبایی، دانایی و نکویی در اینجا گردآمده‌ایم. ویژگی بارز ایشان این است که با عشق کار می‌کند و کسی که با عشق کار کند از زندگی لذت می‌برد. کار کردن به خاطر عشق و نه حرص به دست آوردن چیزی، انرژی می‌طلبد که فقط از عشق بر‌می‌آید. جامعه ما باید بداند کار مهم است و هر کسی زمانی که از خواب برمی‌خیزد باید بداند که کاری باید انجام دهد.»

دکتر محمدرضا عارف (برق 54)، نماینده مجلس شورای اسلامی، سخنران دیگر این مراسم، تقدیر از برجستگان را یک ضرورت خواند و افزود: «انتظار از دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی این است که در این زمینه پیشتاز باشد، چون در شرایطی هستیم که نیاز داریم از کسانی که تلاش کردند، تقدیر شود تا با جدیت بیشتری در این زمینه گام بردارند.»

مهندس بیژن نامدار زنگنه (راه و ساختمان 56)، وزیر نفت، سخنران دیگر این مراسم طی سخنانی گفت: «بزرگ‌ترین هدیه‌ای که خداوند به یک انسان می‌دهد نام نیک است و علاوه بر آن خداوند به ایشان هم زندگی حرفه‌ای موفق هدیه کرد و هم حس وطن‌دوستی که برای سربلندی ایران همه زندگی خود را گذاشته و در مرحله بعد خداوند به ایشان توفیق داد که از ثروت خود برای باقیات صالحات دیگری استفاده کند.»

سخنران پایانی این نشست مهندس سید عباس موسوی رهپیما بود که سخنان خود را با این شعر آغاز کرد: «اهل فومنم، روزگارم بد نیست، تکه نانی دارم، ذره هوشی، سرسوزن ذوقی و خدایی که در این نزدیکی است.»

مهندس موسوی رهپیما افزود: «معتقدم هر آنچه برای این ملت و این کشور انجام دهید کم است و من منتی بر کسی ندارم چرا که آنچه انجام داده‌ام وظیفه شهروندی خود دانسته و گامی در مسیر خدمت کوچکی است که برای همه هم‌وطنان خود برداشته‌ام و این جلسه این امید را به جوانان می‌دهد که هیچ حرکتی در مسیر این خدمت به ملت نادیده گرفته نخواهد شد.»

در این مراسم همچنین از سردیس مهندس موسوی رهپیما رونمایی شد. این سردیس در محوطه دانشکده فنی فومن، یادگار جاودان مهندس موسوی رهپیما در دانشگاه تهران، نصب خواهد شد.

تعداد بييندگان:  648
Print Bookmark and Share

Return to previous page
bottomPane