}
شنبه ، 4 اســفنـد ، 97
|
عضویت
Alumni Association of
The Faculty of Engineering
University of Tehran

کمیته تخصصی مهندسی عمران برگزار کرد: میزگرد اصلاحات ساختاری در نظام مهندسی ساختمان

پایگاه اطلاع رسانی کانون فنی:

میزگرد اصلاحات ساختاری در نظام مهندسی ساختمان (ضرورت‌ها و چالش‌ها) به همت کمیته تخصصی مهندسی عمران عصر دوشنبه 17 اردیبهشت در تالار رجب‌بیگی دانشکده فنی و با حضور تعدادی قابل توجهی از فعالان این حوزه، رییس هیات مدیره و دبیر کانون، رییس و تعدادی از اعضای کمیته عمران برگزار شد.

در ابتدای جلسه مهندس روزبه صالح‌آبادی، دبیر کانون با خوشامدگویی به حاضران در توضیح نشست‌های کمیته تخصصی و برپایی نشست گفت: «امروز از کارشناسان این حوزه و به ویژه مدیران وزارت وزارت راه و شهرسازی دعوت کرده‌ایم تا در فضایی کارشناسی و دانشگاهی به بررسی معضلات و مشکلات ساختار نظام مهندسی و ساخت و ساز در کشور بپردازیم.» وی ضمن ابراز امیدواری به انجام بحث به شکل علمی، وعده داد، کانون در آینده نزدیک در یکی از گردهمایی‌های خود میزبان دکتر عباس احمدآخوندی، عضو شورای عالی و وزیر راه و شهرسازی باشد.

در ادامه مهندس امیر قناعی رییس کمیته تخصصی عمران به عنوان مجری برنامه توضیحاتی در خصوص برگزاری میزگرد و دلایل انتخاب موضوع ارایه داد.

بخش بعدی برنامه به سخنرانی دکتر حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، اختصاص داشت. وی در سخنان مبسوط خود ضمن گلایه از قطع ارتباط دانشگاه و صنعت، برگزاری چنین نشست‌هایی توسط دانشکده فنی را به فال نیک گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت اسفبار ساخت و ساز اشاره کرده و گفت: «برای اصلاح این وضعیت فقط پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی با عنوان آیین‌نامه کنترل ساختمان پیش رو است و این مایه ناراحتی است که هیچ صدای دیگری در این زمینه موجود نیست.»

به گفته دکتر مظاهریان، مهم‌ترین نکته این آیین‌نامه این است که مهندس ساختمان نباید در معرض هیچگونه تضاد منافعی قرار گیرد. وی همچنین به اجرای بسیار سخت پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد.

در ادامه جلسه پنل با ریاست دکتر اورنگ فرزانه، رییس هیات مدیره کانون و استاد دانشگاه تهران و دیگر سخنرانان شامل دکتر منوچهر شیبانی اصل، مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی، مهندس محمدجواد ابوالفتحی، مشاور معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، دکتر محمدرضا جواهری تفتی، عضو و دبیر شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و مهندس مهدی شایان عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان ترتیب یافت. در این پنل سخنرانان به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند. جلسه با پرسش و پاسخ و بیان تناقض‌های علمی موجود در این حوزه ادامه یافت.

مشروح این میزگرد در خبرنامه آتی کانون منتشر می‌شود.

تعداد بييندگان:  531
Print Bookmark and Share

Return to previous page
bottomPane