}
چهار شنبه ، 1 اســفنـد ، 97
|
عضویت
Alumni Association of
The Faculty of Engineering
University of Tehran

سخنرانی وزیر راه و شهرسازی در گردهمایی اردیبهشت ماه کانون: مهندسی و باز مهندسی آن

پایگاه اطلاع‌رسانی کانون فنی:
گردهمایی اردیبهشت ماه کانون که عصر چهارشنبه 26 این ماه در تالار رجب‌بیگی دانشکده فنی برگزار شد به سخنرانی دکتر عباس احمدآخوندی (راه و ساختمان70)، وزیر راه و شهرسازی و عضو شورای عالی کانون با موضوع "مهندسی و باز مهندسی آن" اختصاص داشت.
در این برنامه علاوه بر حضور برخی از معاونان وزیر و مدیران راه و شهرسازی، رییس دانشکده فنی، تعدادی از اعضای شورای عالی و هیات مدیره کانون، جمع کثیری از اعضای کانون و مهندسان عمران و دیگر علاقمندان شرکت داشتند. برنامه با معرفی مختصری از سوابق حرفه‌ای و اجرایی دکتر آخوندی توسط دکتر اورنگ فرزانه (راه و ساختمان 55)، رییس هیات مدیره کانون آغاز شد.
در ادامه دکتر آخوندی به بررسی روند مهندسی در ایران و نیاز به اصلاحات ساختاری در رویه‌های حاکم به نظام مهندسی پرداخت.
وی سخنان خود را با این جمله آغاز کرد: «هرگز از آب‌های خرد نهنگی برنمی‌خیزد. امروز بحث ما این است که چرا آب‌های مهندسی در ایران آنقدر خرد است که از آن نهنگی بر نمی‌خیزد؟»
دکتر آخوندی با اشاره به وضعیت نامتعارف بازار مهندسی ایران گفت: «باوجود تک‌ستاره‌های درخشان مهندسی در ایران، ما شاهد شکل‌گیری یک سیستم پیوسته و موفق مهندسی در کشور نیستیم. با آنکه در کشور و به ویژه پایتخت حجم بزرگی از پروژه‌‌های مهندسی انجام شده است، اما نتیجه برای ما راضی‌کننده نیست. در حال حاضر در تهران حتی نمی‌توان نفس کشید. این نشان از وجود یک مشکل در کار دارد که چرا با این همه کار مهندسی، کیفیت زندگی مردم بهبود نمی‌یابد؟»
وی در بخش دیگری از سخنانش به خشک شدن دریاچه بختگان در طول 20 سال اخیر و شوره‌زار شدن دشت جازموریان به عنوان مثال‌هایی از اشکالات کار مهندسی اشاره کرد.
دکتر آخوندی در بخش دیگری از سخنانش با تشریح تاریخچه مهندسی ایران از حدود صد سال قبل و مقایسه آن با کشورهای منطقه عنوان کرد: «با وجود آنکه در ابتدا قدرت رقابت‌پذیری با کشورهای همسایه را داشتیم، در حال حاضر اغلب کشورهای همسایه در حوزه مهندسی از ما بسیار پیشی گرفته اند.»
وزیر راه و شهرسازی با بیان این پرسش که چه اتفاقی در جامعه مهندسی ایران افتاده که بنگاه‌های مهندسی ما توان رقابت با دنیا را ندارند؟ ادامه داد: «تعارض منافع موجود در بخش مهندسی در ایران، کمر مهندسی ایران را شکسته است. در واقع نمی‌شود، یک نفر در دو طرف میز قرارداد بنشیند. با این روند کار بزرگ مهندسی ایجاد نمی‌شود.»
وی گفت: «این روند چنان عادی شده است که قبح آن ریخته و تعارض منافع در ایران به عنوان یک مفهوم پذیرفته شده است. هر چند ما سعی کردیم در این زمینه اقداماتی انجام دهیم، اما این اقدامات چندان ساده نیست چرا که با منافع صدها نفر در تضاد است. با وجود تعارض منافع معلوم است که بنگاه‌های بزرگ در کشور شکل نمی‌گیرد که بتواند با دنیا رقابت کند.»
وی در بخش دیگری از سخنانش به آموزش مهندسی در کشور پرداخت و گفت:‌ «آموزش مهندسی در کشور ما می شود عمدتا فنی است و دانشجویان با مسایل حقوقی، قراردادی، بنگاه‌داری، مفهوم ریسگ، تامین مالی و بیمه آشنا نمی‌شوند.»
وی اصلاح این سیستم را منوط به شکل‌گیری یک جریان فکری بین دولت، دانشگاه و حرفه دانست.
بخش دیگر سخنان دکتر آخوندی به تشریح بازار مهندسی در ایران اختصاص داشت. وی دو بازار متفاوت نظام فنی اجرایی کشور و نظام مهندسی ساختمان را توضیح داد و گفت: «در همه جای دنیا یک بازار مهندسی وجود دارد  در حالی ما دو بازار با دو ساختار و قوانین کاملا متفاوت در کشور داریم. وجود این دو بازار یکی از اولین گرفتاری‌ها ماست. در واقع یک بازار متعلق به بخش دولتی و یک بازار متعلق به بخش خصوصی است و انگار ما در دو کشور متفاوت زندگی می‌کنیم.»
وی همچنین نظام قراردادها و بازار مهندسی را نظام پیچیده‌ای دانست و توزیع کوپن از سوی نظام مهندسی ساختمان را نیز از معضلات دیگر بازار مهندسی در ایران دانست. به اعتقاد وی نخستین قدم در اصلاح وضعیت مهندسی در ایران تعریف بازار است. «باید بگوییم فردی که وارد بازار می‌شود و خدمت مهندسی می‌فروشد، نسبت به این خدمت مهندسی متعهد است و اگر اتفاقی بیافتد باید زیان را جبران کند. در نتیجه خود را بیمه می‌کند. البته این سخنان در کلام راحت است اما در اجرا بسیار مشکل است. در حال حاضر در نظام فنی اجرایی هیچ کس تعهدی نسبت به محصول نهایی کار ندارد. با آنکه اغلب همه جزییات کار صحیح است. زلزله‌ رودبار این را نشان داده که حتی بیمارستان‌های ما کارکرد نهایی را نداشتند.»
وی بار دیگر ریشه فساد را در مشکل تعارض منافع در کشور دانست.
دکتر آخوندی همچنین بازار غیرمنصفانه و غیررقابتی بین نظام فنی اجرایی کشور و نظام مهندسی کشور را از دیگر معضلات کشور دانست. چرا که تناسب بین مسئولیت و تعهد و رقابت و امکان تضمین به طور مساوی و متناسب در این دو بخش وجود ندارد. وی همچنین با تشریح تفاوت این دو بخش که در حوزه نظام فنی اجرایی کشور بین کارفرما و حافظ منافع عمومی تلفیق داریم و در حوزه نظام مهندسی ساختمان بین این دو بخش تفکیک داریم، افزود: «به همین دلیل در بخش دوم لازم است مالک دارای ناظر و حافظ منافع عمومی دارای بازرس باشد. اما متاسفانه بین این دو مبحث خلط وجود دارد و برخی ناظر را همان بازرس می‌دانند که خود این مساله باعث شده در بخش نظام مهندسی ساختمان هر دو نفر یکی باشند که در نهایت باعث تعارض منافع و فسادانگیز است.»
دکتر آخوندی در ادامه به پرسش‌های تعدادی از شرکت‌کنندگان پاسخ داد.
در انتهای جلسه مهندس عطاردیان (راه و ساختمان 38)، نایب رییس شورای عالی و دکتر فرزانه از سوی کانون با اهدای هدیه‌ای از دکتر آخوندی، عضو شورای عالی کانون تقدیر کردند. این هدیه آرم حکاکی شده دانشکده فنی در بشقاب مسی است که از دست‌ساخته‌های یکی از اعضای کانون است.
این جلسه همچنین به نوبت اول مجمع سالانه کانون اختصاص داشت که مطابق ضوابط اساسنامه به نوبت بعدی موکول شد.
مشروح این سخنرانی را می‌توانید در خبرنامه آتی کانون مطالعه کنید.

تعداد بييندگان:  541
Print Bookmark and Share

Return to previous page
bottomPane