}
جمعه ، 2 فرورديـن ، 98
|
عضویت
Alumni Association of
The Faculty of Engineering
University of Tehran

طراحی و ساخت سیستم جامع غربالگری هوشمند اولیه اتیسم در دانشکده فنی

پایگاه اطلاع رسانی کانون فنی، دانشگاه تهران:

سیستم جامع غربالگری هوشمند اولیه اُتیسم توسط دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران طراحی و ساخته شد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر منوچهر (هادی) مرادی، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر پردیس دانشکده‌های فنی در پروژه‌ای که از سال ۱۳۹۶ توسط گروه هوش ماشین و رباتیک و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی آغاز شده بود، موفق به طراحی و ساخت «سیستم جامع غربالگری اُتیسم» شد.

این سیستم، شامل ترکیبی از سیستم‌های مختلف غربالگری اولیه اُتیسم است که توسط این گروه طراحی و آزمایش شده است. از مزایای سیستم جامع غربالگری اولیه اتیسم می‌توان به قابلیت اطمینان بالا در غربالگری این بیماری در کودکان اشاره کرد.

همچنین با توجه به اینکه این سیستم دارای قابلیت نصب در مراکز درمانی سراسر کشور است، باعث کاهش نیاز به متخصص برای انجام غربالگری اولیه خواهد بود. نمونه اولیه این سیستم طراحی و آزمایش شده و نمونه دوم آن در حال ساخت است.

اتیسم یک اختلال عصب شناختی است که بروز آن منجر به ایجاد مشکلات متعددی در مبتلایان به این بیماری می‌شود. تشخیص زودهنگام این اختلال می‌تواند در توانبخشی آن، افزایش توانمندی مبتلایان به این بیماری برای داشتن یک زندگی مستقل، کاهش مشکلات خانواده‌ها و بخش سلامت کشور، کمک مؤثری باشد.

این سیستم، شامل ترکیبی از سیستم‌های مختلف غربالگری اولیه اتیسم بوده که توسط این گروه طراحی و مورد آزمایش قرار گرفته است. از مزایای سیستم جامع غربالگری اولیه اتیسم می‌توان به قابلیت اطمینان بالا در غربالگری این بیماری در کودکان اشاره کرد؛ همچنین با توجه به اینکه این سیستم دارای قابلیت نصب در مراکز درمانی واقع در سراسر کشور است، لذا باعث کاهش نیاز به متخصص برای انجام غربالگری اولیه خواهد بود.  نمونه اولیه این سیستم طراحی و آزمایش شده و نمونه دوم آن در حال ساخت است. 

تعداد بييندگان:  286
Print Bookmark and Share

Return to previous page
bottomPane