}
شنبه ، 31 فرورديـن ، 98
|
عضویت
Alumni Association of
The Faculty of Engineering
University of Tehran

آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها با حضور رییس جمهور در دانشگاه تهران

پایگاه اطلاع رسانی کانون فنی، دانشگاه تهران:

مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، ۲۲ مهر ۱۳۹۷ با حضور رییس جمهور در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر حسن روحانی، رییس جمهور در مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گفت: «این مراسم به‌عنوان احترام و کرنش در برابر علم، دانش، پژوهش و فناوری است و مخاطب این کرنش استادان و دانشجویان عزیز ما هستند.»
رییس هیات دولت دو واژه دانشجو و استاد را دو واژه بسیار زیبا و غرورآفرین در دانشگاه توصیف کرد.

وی با اشاره به جلسه اخیر دادگاه لاهه برای رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا افزود: «در همین دادگاه اخیر لاهه وکلا از همین دانشگاه تهران بودند و یکی از افرادی که به وکالت از ایران در آن جلسه سخن می‌گفت همکلاسی ‌ما در دوران دانشجویی در دانشکده حقوق بود.»
دکتر روحانی با تشریح اهداف گردانندگان کاخ سفید علیه ایران اسلامی اظهار کرد: «آنها کار خود را با یک جنگ روانی شروع کردند و جنگ اقتصادی به عنوان هدف میان‌مدت آنهاست. جنگ برای موضوع کارآمدی نظام، هدف سوم و مشروعیت‌زدایی از نظام هدف نهایی آنها است.»
دکتر روحانی با تشکر و قدردانی از همه دانشگاهیان برای همه انتخابات‌هایی که تا امروز برگزار شده به ویژه در اردیبهشت ۹۶ که کار بسیار مهم و بزرگی را انجام دادند، افزود: «دولت برای شماست. همه باید به هم کمک کنیم تا راه بهتری برای حل مشکلات پیدا کنیم. دولت به تنهایی قادر نیست در این راه همه گره‌ها را باز کند.»
رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که «دولت یازدهم و دوازدهم همواره به دنبال توسعه فضای باز مجازی در راستای تقویت دانشگاه و علم بوده است»، گفت: «در دنیای امروز علم و پیشرفت علمی بدون آشنایی به فن دیجیتال ممکن نیست. امروز در کشورهای اروپایی، دانشجوی رده تحصیلات تکمیلی بدون گذراندن دو آزمون نمی‌تواند در هیچ دانشگاهی وارد شود؛ اول باید مسلط به فضای مجازی باشد و دوم باید شیوه تحقیق را بداند.»
وی با اشاره به درخواست خود از دانشگاه‌ها اظهار کرد: «امروز در این شرایط خاص اقتصادی‌، بعضی از گره‌هایی که در اقتصاد وجود دارد را شما می‌توانید حل کنید. این ممکن است در داروسازی، در صنعت نساجی و یا در صنعت فولاد باشد در همه مواردی که برخی از مواد و برخی از قطعات را ناچاریم از خارج بیاوریم را می‌توان در داخل تولید کرد. لذا باید جهت بدهیم که کارشناسی‌های ارشد و دکتری دانشگاه‌ها به این مسیر بروند. دانشگاه‌ها باید در رشته‌هایی که خیلی نیاز نداریم، پا را عقب بکشند، دانشگاه فقط علم‌آفرین نیست و دانشگاه باید کارآفرین هم باشد. دانشگاه باید هم علم‌آموز و هم مهارت‌آموز باشد.»
وی اظهار کرد: «یکی از کارهای دولت یازدهم و دوازدهم این بود که در راستای افزایش تسهیل در تامین آموزش عالی به گونه‌ای اقدام کند تا هر که می‌خواهد در رشته‌ها و مقاطع مختلف درس بخواند با اصول متعدد مواجه نشود. دولت در شهریور امسال لایحه‌ای را تصویب کرد و به مجلس فرستاد که مطابق آن اساس سنجش‌ها و ورودی‌ها در همه مقاطع جز مسایل علمی چیز دیگری نخواهد بود.»
رییس جمهور تاکید کرد: «ما دانشگاهی قانونمند، با انضباط و نظم می‌خواهیم؛ دانشگاه حزبی و جناحی نمی‌خواهیم؛ دانشگاه ما باید از این قیود آزاد باشد؛ دانشگاه محل علم، تحقیق، پژوهش و نقادی و پرسشگری و البته محل پاسخ به بسیاری از سوالات است.»

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران که در ابتدای مراسم سخن گفت با تاکید بر ضرورت مشارکت دانشگاه‌ها در حل مسایل و چالش‌های کشور، یکی از مطالبات دانشگاه‌ها را مشارکت این مراکز در حل مسایل و مشکلات کشور توصیف کرد.
وی با اشاره به موفقیت‌های دانشگاه در حوزه علم و فناوری و دیپلماسی علمی تصریح کرد: «به‌رغم شرایط ویژه‌ای که کشور با آن مواجه است اجازه بدهید صحبت‌هایم را با ذکر موفقیت‌ها شروع کنم. خوشبختانه تعداد دانشگاه‌های ایران که جزو ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند طی ۵ سال اخیر از یک یا دو دانشگاه به بیش از ۲۰ دانشگاه در برخی از رتبه‌بندی‌های مختلف جهان افزایش یافته است.»
به گفته ریس دانشگاه تهران ادامه افزایش انتشار مقالات در نشریات معتبر نمایه شده و استنادات که جایگاه شانزدهم را برای کشور به ارمغان آورده است، گسترش همکاری‌های علمی و بین‌المللی در تهران و دانشگاه‌ها و نهادهای علمی معتبر دنیا را می‌توان از دیگر موفقیت‌های کشور در حوزه علم و فناوری برشمرد.
وی با یادآوری اهمیت نقش دیپلماسی علمی و عمومی بیان کرد: «موفقیت‌های علمی و درخشان کشور و افزایش تبادلات علمی دانشجویی و هیات علمی باعث شده است که تصویر مثبتی از ایران در ذهن جهانیان به‌ویژه متفکرین و دانشمندان کشورها شکل گیرد.»
ریس دانشگاه تهران با تاکید بر ضرورت تامین ارز و مابه‌التفاوت آن در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از سوی دولت عنوان کرد: «لازم است به مشکل پیش آمده تامین هزینه‌های ارزی دانشگاه برای فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری و استادان، تامین هزینه‌های مواد و تجهیزات دانشگاه‌ها و شرکت در کنفرانس‌ها و موارد آن اشاره کنیم. بدیهی است شرط حفظ کیفیت علمی پژوهش‌های دانشگاه‌ها و جایگاه علمی آنها ادامه این تبادلات است. اگرچه امروز تامین کالاهای اساسی و معیشت مردم به‌ویژه اقشار کم درآمد از اولویت ویژه‌ای برخوردار هستند ولی قطعا آینده کشور و تضمین کیفیت نیروهای کارشناسی و دانشمند کشور به‌عنوان ستون اصلی توسعه امنیت و اقتدار کشور بستگی به کیفیت عمل دانشگاه‌ها دارد.»
رییس دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: «باید به اطلاع برسانم به‌عنوان یک امر فوری پس از حوادث دی ماه سال گذشته دانشگاه‌های سطح یک تصمیم به تشکیل خوشه‌های فکری در حوزه‌های مختلف بین استادان فعال و علاقمند خود در برخی از موضوعات نظیر اقتصاد کلان، مسایل پولی و بانکی، سرمایه اجتماعی، محیط زیست، انرژی و آب و حمل و نقل گرفته است که خوشبختانه نگاه‌های مثبت رییس مجلس، معاون اول رییس جمهور و مشارکت مثبت برخی از دستگاه‌ها مانند سازمان برنامه و بودجه باعث سرعت بخشیدن به این فعالیت‌ها شده است.»
رییس دانشگاه تهران با بیان راهکارهای ضروری برای برون رفت از بحران‌های اقتصادی فعلی کشور تصریح کرد: «ارتقا شاخص‌های حکمرانی خوب به معنی ارتقای حاکمیت قانون، شفافیت، عدالت و انصاف، کارایی و اثربخشی و اجماع‌سازی و ارتقا مشارکت همه مردم در تصمیم‌گیری‌های مختلف مستقیم و یا از طریق نمایندگان و توجه به افزایش مشارکت دانشمندان، جوانان و نخبگان به شکل ویژه‌تر، افزایش تعاملات بین‌المللی و افزایش وفاق ملی را ازجمله این راهکارها توصیف کرد.»
رییس دانشگاه تهران در پایان خاطر نشان کرد: «اگر مایل به افزایش نقش دانشگاه‌ها در حل مسایل کشور هستیم و به دنبال افزایش کیفیت آموزش عالی، باید اقتدار آموزش عالی در اموری مانند برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری و نظارت را به آن بازگردانیم.»

در این مراسم رییس جمهور از برگزیدگان آزمون سراسری سال ۹۷ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، در گروه‌های آزمایشی ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی تقدیر به عمل آورد.

همچنین در بخش دیگری از این مراسم، یک استاد و یک دانشجو به نمایندگی از اساتید و دانشجویان کشور سخن گفتند. 

تعداد بييندگان:  293
Print Bookmark and Share

Return to previous page
bottomPane