}
شنبه ، 31 فرورديـن ، 98
|
عضویت
Alumni Association of
The Faculty of Engineering
University of Tehran

بررسی روند تحولات اقتصادی کشور و نقش اتاق بازرگانی در گردهمایی مهر ماه

پایگاه اطلاع رسانی کانون فنی:

گردهمایی مهرماه کانون به سخنرانی مهندس محمدرضا انصاری (راه و ساختمان 47)، عضو شورای عالی کانون، رییس هیات مدیره شرکت کیسون و نایب‌رییس اتاق بازرگانی با عنوان "روند تحولات اقتصادی کشور و نقش اتاق بازرگانی" اختصاص داشت. این گردهمایی با حضور دکتر سلطانی رییس دانشکده، تعدادی از اعضای شورای عالی و هیات مدیره، رییس هیات مدیره و دبیر کانون عصر چهارشنبه 25 مهرماه در آمفی‌تئاتر دانشکده مهندسی معدن برگزار شد.

در ابتدای این گردهمایی دکتر اورنگ فرزانه (راه و ساختمان 55)، رییس هیات مدیره کانون ضمن خیرمقدم به حاضران به معرفی مهندس انصاری پرداخت و بخشی از موفقیت‌های وی را در عرصه مهندسی کشور برشمرد. دکتر فرزانه تاکید کرد:‌ «سعه صدر، دید مثبت و اعتقاد عمیق به نگاه دمکراتیک در کانون از جمله ویژگی‌های بارز مهندس انصاری است که بنده از نزدیک شاهد آن بوده‌ام.»

در ادامه مهندس انصاری با اشاره به اینکه به عنوان یک مهندس نه یک اقتصاددان در اتاق بازرگانی حضور دارد، به تحلیل نوسانات ارزی اخیر و روند تحولات اقتصادی کشور در بازه زمانی چهل ساله پرداخت.

وی گفت: «بعد از افزایش نرخ ارز از ماه‌های پایانی سال گذشته و پس از آن اعلام نرخ 4200 تومان توسط معاون اول رییس‌جمهور، اتاق بازرگانی برای تحلیل وضعیت و ارایه راهکار مناسب یک کمیته ارزی تشکیل داد که ریاست این کمیته برعهده بنده است.»

نایب‌رییس اتاق بازرگانی با اشاره به قانون تعدیل نرخ ارز به شکل سالیانه گفت: «در این سال‌های اخیر این قانون رعایت نشد و دولت تصمیم گرفت به هر شکلی قیمت ارز را ثابت نگه دارد. با توجه به این موضوع و همزمانی تصمیم ترامپ برای خروج از برجام به یکباره شاهد جهش قیمت ارز بودیم.»

وی جایگاه قانونی اتاق بازرگانی در تصمیمات اقتصادی کشور را بسیار مهم برشمرد و گفت:‌ »حداقل در 131 مورد اتاق بازرگانی در تصمیمات اقتصادی دولت نقش قانونی دارد. علاوه بر این کمیسیون‌های اتاق با کمیسیون‌های مجلس ارتباط قانونی داشته و جلسات منظم برگزار می ‌کنند. با این حال از نظرات کارشناسی اتاق به شکل مناسب استفاده نمی‌شود.»

وی در ادامه به مقایسه ارزش پول ملی کشورهایی مانند چین، ترکیه، مالزی با ایران پرداخته و سیاست‌های آنان برای توسعه اقتصادی را برشمرد.

مهندس انصاری گفت: «این کشورها با پایین نگه داشتن ارزش پول ملی، فراهم آوردن بستر تولید و صادرات و کاهش قیمت تمام شده کالا، رونق اقتصادی و رشد و توسعه را تجربه کرده‌اند.»

عضو شورای عالی نگاه کوتاه مدت مسئولان به عرصه اقتصادی را یکی از مشکلات بزرگ اقتصاد عنوان کرد و پیش‌بینی ارزش پول ملی و نوسانات ارزی را در شرایط کنونی پیچیده دانست.

در ادامه مهندس انصاری به سوالات برخی از حاضران پاسخ گفت.

در پایان برنامه لوح یادبودی به رسم یادگاری با حضور مهندس عطاردیان، عضو شورای عالی، دکتر سلطانی رییس دانشکده و مهندس صالح‌آبادی، دبیر کانون به مهندس انصاری تقدیم شد.

تعداد بييندگان:  264
Print Bookmark and Share

Return to previous page
bottomPane