}
جمعه ، 2 فرورديـن ، 98
|
عضویت
Alumni Association of
The Faculty of Engineering
University of Tehran

بازدید علمی اعضای کانون از معدن ونارچ قم

پایگاه اطلاع رسانی کانون فنی:

تعدادی از اعضای کانون و دانشجویان دانشکده مهندسی معدن پنج‌شنبه 22 آذر از مجتمع معادن منگنز ونارچ قم، بزرگ‌ترین معدن منگنز خاورمیانه بازدید کردند. این برنامه توسط کمیته تخصصی مهندسی معدن ترتیب یافته بود.

معدن منگنز ونارچ قم، در فاصله 40کیلومتر جنوب غربی شهرستان قم و در مجاورت روستای ونارچ واقع شده است. از لحاظ هندسی؛ ماده معدنی از یک لایه با ضخامت 1 تا 40 متر و طول حدودا 12 کیلومتر تشکیل شده است.

شیب ماده معدنی نیز از 80 درجه تا 90 درجه متغیر است.

دوره زمین‌شناسی این معدن به ترشیری (پرمین) بازمی‌گردد و در محیطی آتشفشانی که سنگ‌های آن تناوبی از آندزیت پورفیری، شیل، منگنز، میان لایه‌های ماسه‌سنگ و دوباره آندزیت است، واقع شده است. برخلاف سایر معادن منگنز که کانی اصلی دربرگیرنده منگنز پیرولوزیت (اکسید منگنز) است، در این معدن، کانی حاوی منگنز، برومیت (سیلیکات منگنز) است.

بر اساس اکتشافات اولیه انجام شده، مشخص شده که این معدن، 5 میلیون تن ذخیره قطعی و 5/3 میلیون تن ذخیره احتمالی دارد. به‌همین دلیل؛ این مجموعه در تلاش است تا با انجام سری جدیدی از اکتشافات، این 5/3 میلیون تن ذخیره احتمالی را به قطعی تبدیل کنند.

طول این ذخیره 12 کیلومتر است، ولی این 12 کیلومتر یکپارچه نیست و توسط چندین گسل دچار ناپیوستگی شده است. همین موضوع سبب شد تا در هر بخش از این ذخیره، یک معدن زیرزمینی جداگانه احداث شود. بزرگترین معدن زیرزمینی این مجتمع، پیروزی نام دارد که به روش کند و آکند (CutandFill) مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. جهت دسترسی به معدن پیروزی، دوچاه قایم (شفت) با عمق‌های 140 و 390 متر حفر شده‌اند. سپس از هر کدام این چاه‌ها یک تونل عمود بر لایه (Cross-Cut) حفر شده تا به لایه معدنی برسند. پس از رسیدن به ماده معدنی، در راستای امتداد لایه‌بندی، دو تونل حفر شده است که معدن را به دو یال غربی و شرقی تقسیم می‌کند. علت دو یاله طراحی کردن این معدن این است که میزان بهره‌برداری از معدن افزایش پیدا کند. در بخش چاه قایم دوم که عمق کمتری دارد، برای دسترسی به ترازهایی پایین‌تر از گزنک استفاده کرده‌اند. مطابق توضیحات بالا، سیستم اصلی بارگیری و باربری در این معدن؛ وینچ و کابل (در گزنک)، واگن، قفس (در شفت) و لودر تخلیه از بالا سر است. قفسی که در این معدن مورد استفاده قرار می‌گیرد، توانایی حمل و انتقال دو واگن را به‌سطح زمین ‌دارد.

در بخش تونل امتداد لایه، مطابق طراحی‌‎های انجام شده، هر 10متر به‌ترتیب یک شوت تخلیه ماده معدنی و یک راه عبور افراد تعبیه شده است که کارگران برای رسیدن به کارگاه استخراج باید از مسیر عبور افراد حدودا 25 متر را بالا روند تا به کارگاه برسند.

خروجی معدن بعد از خردایش با دستگاه سنگ‌شکن، به‌وسیله سرند طبقه‌بندی می‌شود. تغلیظ به روش ثقلی و با استفاده از دستگاه‌های جیگ و میز لرزان انجام می‌گیرد. با توجه به پایین‌بودن میزان خوراک ورودی به کارخانه فرآوری، محصول سنگ‌شکنی در ابتدای خط فرآوری دپو می‌شود تا حداقل خوراک موردنیاز متناسب با ظرفیت دستگاه‌های پرعیارسازی ثقلی تامین شود. بنابراین؛ این دستگاه‌ها هرچند ماه یکبار روشن می‌شوند.

بسته به درخواست مشتری و نیاز بازار، محصول در ابعاد مختلف عرضه می‌شود. با توجه به اینکه عمده محصول این معدن به واحدهای ذوب‌آهن فروخته می‌شود، لازم است که ابعاد ذرات چندین میلی‌متر باشد و خردایش زیادیبر روی خروجی معدن انجام نشود.

تیم HSE این معدن در زمینه ایمنی بسیار موثر بوده است. قبل از ورود تیم ایمنی به این معدن، شاخص‌های AFR و ASR نسبتا بالا بوده، ولی با اضافه شدن تیم ایمنی، این شاخص‌ها به‌صورت قابل توجهی کاهش یافته است. همچنین تیم ایمنی، در هربخش در بنرها و تابوهای بزرگی، دستورالعمل‌های ایمنی مربوط آن بخش و دستگاه را نصب کرده است.

تعداد بييندگان:  180
Print Bookmark and Share

Return to previous page
bottomPane