}
دو شنبه ، 19 آذر ، 97
|
عضویت
Alumni Association of
The Faculty of Engineering
University of Tehran

بازدید از نیروگاه و پارك خورشیدی طالقان توسط کمیته صنعت، معدن و تجارت کانون صورت پذیرفت

پایگاه اطلاع رسانی کانون فنی:
یك گروه ٣٠ نفری از اعضای كانون و همراهان‌شان چهارشنبه ١٩ مهر ماه از نیروگاه خورشیدی و پارك انرژی‌های تجدیدپذیر و پاك طالقان بازدید كردند.
در این بازدید که به همت كمیته صنعت، معدن و تجارت كانون، انجام شد، گروه ساعت ٧ صبح از جلوی در پردیس دو دانشكده فنی واقع در امیرآباد شمالی از طریق اتوبان تهران - كرج - قزوین و جاده طالقان به سمت مقصد حركت کرد. سپس همراهان پس از صرف صبحانه در بین راه، ساعت ١٠ و نیم صبح به محل سایت واقع در روستای اقچری از توابع زیاران رسیدند و مورد استقبال گرم مدیران سایت قرار گرفتند .
در نخستین قسمت از بازدید، گروه وارد نمایشگاه دایمی انرژی‌های نو، پاك و تجدیدپذیر شده و مهندس كریمی توضیحات لازم را در رابطه با بخش‌های مختلف این نمایشگاه شامل انرژی خورشیدی، انرژی بادی، انرژی زمین گرمایی، پیل‌های سوختی و .... با استفاده از ماكت و نمونه تجهیزات، ارایه کرده و به سوالات اعضای گروه پاسخ داد.
سپس گروه وارد محوطه فضای باز سایت شده و از نمونه انواع تجهیزات ساخته شده در محوطه بازدید كرد.
تجهیزات ارایه شده در این بخش عبارت بودند از :كلكتور خورشیدی فرنل، كلكتور سهموی خطی، دیش سهموی، هلیوستات خورشیدی، خشك‌كن خورشیدی، آب‌گرم‌كن لوله گرمایی، اجاق خورشیدی، دیش استرلینگ خورشیدی و آب شیرین‌كن خورشیدی.
گروه در پایان از نیروگاه فتوولتاییك خورشیدی متصل به شبكه كه در این سایت مستقر شده بازدید كرد.
برنامه بازدید در ساعت ١٤ خاتمه یافت و پس از تشكر و خداحافظی با مدیران سایت، اعضا محل را ترك کرده و برای صرف ناهار، عازم رستوران باغ‌سنگی در روستای زیاران شدند.
در پایان برنامه، اعضا به پیاده‌روی در طبیعت زیبای زیاران پرداخته و در نشستی كه در یكی از باغات زیبای روستا انجام شد، بحث آزاد فنی در رابطه با موضوع بازدید یعنی استفاده از انرژی پاك خورشیدی با شركت بازدیدكنندگان برگزار شد.
بازدیدکنندگان خواهان فراهم آوردن زمینه بحث و بررسی مستمر موضوع استفاده از انرژی‌های پاك و تجدیدپذیر در کانون شدند. برنامه ساعت ١٧ در زیاران خاتمه یافت و گروه برای بازگشت به سمت تهران حركت کرده و ساعت ٢٠ به محل پردیس امیرآباد رسید.
نیروگاه خورشیدی و پارك انرژی‌های تجدیدپذیر و پاك طالقان با ظرفیت تولید ٤٠ كیلووات با قابلیت افزایش ظرفیت تا ١٠٠ كیلو وات در سال ١٣٨١ به بهره‌برداری رسیده است و از اولین نمونه‌های این نوع نیروگاه بوده كه در كشور ایجاد شده است.
این مركز برای نمایش انواع سیستم‌های خورشیدی نیروگاهی و غیرنیروگاهی برای مسولان كشوری و بازدید پژوهشگران، دانشجویان و دانش‌آموزان و علاقمندان بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری، به منظور نمایش كاركرد انواع سیستم‌ها در یك مكان، انجام آزمایش و تست و آزمون نمونه‌های ساخته شده و ایجاد توانمندی برای طراحی و ساخت در داخل كشور ایجاد شده و از سال ١٣٨٨ مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.

تعداد بييندگان:  661
Bookmark and Share

Return to previous page
bottomPane