}
شنبه ، 31 فرورديـن ، 98
|
عضویت
Alumni Association of
The Faculty of Engineering
University of Tehran

سنتز نانولوله‌های كربنی درخت‌گونه در دانشکده فنی

پایگاه اطلاع رسانی کانون فنی، فارس:
دکتر سید شمس‌الدین مهاجرزاده، عضو هیات علمی دانشکده فنی، موفق به سنتز نانولوله‌های كربنی درخت‌گونه شدند. محقق این پروژه گفت: نانولوله‌های كربنی درخت‌گونه، در آینده می‌توانند به عنوان حسگرهای با دقت بالا در زمینه‌های مختلف مثلا در زلزله‌نگارها استفاده شوند.
وی در ادامه افزود: نانولوله‌های كربنی درخت‌گونه در مقایسه با نانولوله‌های كربنی معمولی، از گستردگی بیشتری برخوردار هستند و می‌توان از آنها برای ایجاد ساختارهایی با قابلیت مكانیكی استفاده كرد.
دکتر مهاجرزاده، نانولوله‌های درخت‌گونه را با استفاده از رشد نانولوله‌های كربنی روی نانولوله‌های اولیه به‌دست آورده‌ است. وی با استفاده بهینه از شرایط لایه‌نشانی، امكان رشد ساختارهای پیچیده را محقق ساخته‌است.
متخصص نانوالكترونیك در پایان اظهار داشت: با سنتز نانولوله‌های درخت‌گونه، توانستیم در حوزه‌ی نانولوله‌های كربنی به افزایش چشمگیری در الكترون‌دهی برسیم كه امیدهایی در حوزه‌ی نمایشگرها ایجاد كرده‌است.
جزئیات این پژوهش كه با همكاری سارا درباری كوزه‌كنان، یاسر عبدی و ابراهیم اصل سلیمانی انجام شده، در مجله CARBON (جلد 48، صفحات 2500- 2493، سال 2010) منتشر شده‌است.
تعداد بييندگان:  2918
Bookmark and Share

Return to previous page
bottomPane